VKTY:n menestyksekäs kisakevät

Kevät on tunnetusti tanssijoilla kiireistä aikaa, kun viikonloput täyttyvät erilaisista tapahtumista ja kilpailuista. VKTY:n ryhmiä on tänäkin vuonna nähty runsaasti erilaisissa katselmuksissa, gaaloissa ja kilpailuissa.

Performing Arts SM -kilpailu

  • Miranda Chambers 1. sija naisten sooloissa
  • Eea Rajamäki ja Akim Bakhtaoui 1. sija duoissa

Street SM -kilpailu

  • Pietari Vappula 1. sija miesten sooloissa
  • Evan Zayya 4. sija miesten sooloissa
  • Samuli Eloranta 7. sija miesten sooloissa
  • Lilli Huttula 5. sija naisten sooloissa
  • Alexandra Pekanpalo 14. sija naisten sooloissa
  • Nella Mikkanen 4. sija tyttöjen sooloissa
  • Sohvi Seppälä, Emma Douglas ja Noora Benkhodja 7. sija tyttöjen sooloissa
  • Taika Laakso 32. sija tyttöjen sooloissa
  • Rascalz 6. sija katutanssimuodostelmissa
  • Sprainz 3. sja adults2-muodostelmissa
  • Rascalz Jr 8. sija juniorien muodostelmissa
  • Sprainz XS 3. sija adults2-pienryhmissä
  • Sprainz XO 10. sija adults2-pienryhmissä
  • Monkiez 3. sija aikuisten hiphop-pienryhmissä
  • Rascalz VI 6. sija juniorien hiphop-pienryhmissä
  • Rascalz BLCK 10. sija juniorien hiphop-pienryhmissä
  • Vilja Juntunen ja Anni Lämsä 3. sija aikuisten duoissa
  • Sohvi Seppälä ja Emma Douglas 7. sija juniorien duoissa
  • Joel Kaijanen ja Leevi Koskenkorva 21. sija juniorien duoissa
  • Pinja Saarikoski ja Julia Seppälä 28. sija aikuisten duoissa
  • Helmi Kettunen ja Milla Nyman 25. sija juniorien duoissa
  • Hanna Tiilikainen ja Sarlotta Laakkonen 27. sija juniorien duoissa
  • Juuli Jalkanen ja Janette Himmanen 33. sija juniorien duoissa

Lasten ikäkausimestaruuskilpailut

  • Rugratz 3. sija lasten katutanssimuodostelmissa
  • Ainokaiset 17. sija lasten performing arts -pienryhmissä
  • Supernova 17. sija sekä tsempparipalkinto lasten performing arts -pienryhmissä
  • Adukai 9. tyttöjen hiphop-sooloissa
  • Milla Kotala ja Selma Tienvieri 32. sija tyttöjen performing arts -sooloissa

Show of the Year

  • Sprainz 3. sija Adults of the Year -kategoriassa
  • Rascalz JR 5. sija Juniors of the Year -kategoriassa
  • Rugratz 8. sija Juniors of the Year -kategoriassa
  • Rascalz VI 16. sija Showcase of the Year -kategoriassa

Tanssikatselmus Stoori

Rugratz ja Voca valittiin esiintymään Stoorin yleisötapahtumaan 28 esityksen joukosta.

Performing Arts SM-karsinta

  • Miranda Chambers naisten soolojen finalisti
  • Eea Rajamäki 11. sija naisten sooloissa
  • Eea Rajamäki parinsa Akim Bakhtaouin kanssa aikuisten duojen finalisti
  • Voca Jr 33. sija juniorien pienryhmissä
  • Volume 25. sija aikuisten pienryhmissä

Helmi-tanssikilpailu

Supernova sai kunniamaininnan ”Valloittava esitys”.